Wybór właściwej folii dachowej powinien odpowiadać określonym potrzebom. Należy więc zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj folii, ale także jej poszczególne parametry w zależności od roli, jaką ma spełniać. Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj folii wybrać i czym się przy tym kierować, przeczytaj poniższy artykuł.
Rodzaje folii dachowych
Wśród folii dachowych w pierwszej kolejności należy odróżnić folie wstępnego krycia (paroprzepuszczalne) od folii paroizolacyjnych. Pierwsze bowiem służą ochronie mechanicznej ocieplenia oraz zapobiegają jego zawilgoceniu. Ich budowa pozwala bowiem na odparowanie wody z poddasza, nie dopuszczając jednocześnie do przenikania kropel z zewnątrz. Ten rodzaj folii można dodatkowo podzielić na wysokoparoprzepuszalny i niskoparoprzepuszczalny. Drugą z kategorii jest natomiast folia paroizolacyjna, która ma na celu zapobiegnięcie przedostania się pary wodnej do warstwy ociepleniowej z wnętrza budynku.
Zwróć uwagę na parametry
Aby folia dobrze spełniała swoją rolę, należy dopasować ją do dachu ze względu na określone parametry. Wśród nich wyróżnia się paroprzepuszczalność. Im wyższy wskaźnik Sd, tym folia lepiej chroni przed parą wodną. Istotna jest także gramatura folii. Ta z kolei oznacza jej ciężar w przeliczeniu na 1 m², decydując o wytrzymałości materiału. Bardzo duże znaczenie ma także parametr świadczący o elastyczności folii dachowej. Dana wartość informuje, przy jakiej temperaturze folia może utracić elastyczność, a więc zacząć się obkurczać lub odkształcać. Warto również sugerować się wskaźnikiem odporności na promieniowanie UV. Nie bez znaczenia jest także zakres temperatur, przy których folia zachowuje swoje właściwości, który powinien zmieścić się w przedziale od -35 ˚C do 90 ˚C.